اطلاعات عمومی
 Home    اطلاعات عمومی

آب و هوا و درجه حرارت

قبرس از بهترین آب و هوا ی مدیترانه ای و تقریبا ۳۴۰ روز آفتابی در سال بهره مند است.

شهر پافوس خوش آب و هواترین منطقه قبرس و دارای تابستان های خنک تر و زمستان های معتدل تری نسبت به سایر مناطق در جزیره می باشد، فصل شنا و استفاده از آب از ماه آوریل شروع شده و تا نوابر ادامه دارد. جنگل های کاج در نزدیکی ساحل واقع شده اند و تنوع آب و هوایی به گونه ای است که می توان در طی یک روز در کوهستان ها اسکی و در دریا شنا کرد.

خدمات پزشکی

قبرس دارای خدمات پزشکی با استاندارد بسیار بالا می باشد. بیمارستان ها، کلینیک های خصوصی و مراکزپزشکی با آخرین امکانات روز تجهیز شده اند. تکنولوژی و تکنیک های عملیاتی اخیر طبق استاندارد هستند و جراحی قلب و پیوند کلیه به راحتی و با موفقیت در بیمارستان ها انجام می گیرد.

متخصصان و پزشکان دانشکده های مختلف در کنار یکدیگر در درمانگاه های عمومی که کیفیت آن با استاندارد های کشور های پیشرفته برابری می کند، فعالیت می کنند. همچنین استاندارد های بالا را می توان طبق آمار مورد قضاوت قرار داد، آماری که نشان می دهد از میان هر ۶۰۰ قبرسی یک نفر عضو باکفایت حرفۀ پزشکی می باشد. پزشکان و دندان پزشکان، متخصصان و پزشکان عمومی در نقاط مختلف فعالیت کرده و هزینه های آنها تقریباَ در مقایسه با استاندارد اروپا کمی پایین تر است.

بیمۀ درمانی خصوصی بین المللی در جزیره برای افراد غیر قبرسی بسیار کم هزینه می باشد.

سیستم حقوقی قبرس

سیستم حقوقی و قوانین در قبرس اساساَ طبق سیستم Anglo-Saxon  (انگلستان) می باشد. ادارۀ ثبت ملک در قبرس یکی از پیشرفته ترین و مورد اطمینان ترین سیستم ها در جهان می باشد. تمامی قرارداد ها و سیستم نامه نگاری های اداری به زبان انگلیسی انجام می گیرد که متداول ترین زبان رایج در کنار زبان یونانی برای قبرسی ها است. در نتیجه خریداران املاک در قبرس با اشراف بر مفاد مندرج در سندهایشان بسیار مطمئن تر از سایر کشورها خواهند بود.

به علاوه قیمت ها و هزینه های قانونی بسیار پایین تر و معقول تر از سایر کشور ها می باشند.

سیستم بانکی

سیستم بانکی در قبرس از الگوی انگلیسی پیروی کرده و پیشرفته و سازماندهی شده و از آخرین تکنولوژی ها برخوردار است.

شهروندان غیر قبرسی به راحتی می توانند حساب بانکی در بانک های قبرس باز کنند.

بسیاری از بانک های قبرس در نقاط مختلف جهان دارای شعبه می باشند. هم چنین برای آسایش مشتریان شعب بانک های بین المللی مختلف  و کارت های اعتباری از جمله Visa, Diners, American Express در سرتاسر جزیره به طور گسترده وجود دارند.

بانک های قبرسی وام های مسکن با شرایط آسان و متناسب با واحد پولی مشتریان ارائه می دهند.

غذا

صرف وعده غذایی در خارج از منزل تبدیل به یک عادت دیرینه و جزیی از سرگرمی ها در قبرس شده است. انواع رستوران ها در این مکان به چشم می خورد که انتظارات هر نوع سلیقه و زائقه ای را برآورده می کند. در کنار رستوران های قبرسی که غذای محلی و غذاهای یونانی عرضه می کند ، رستوران های بین المللی نیز وجود دارند که غذاهای فرانسوی ، چینی ، ایتالیایی ، هندی ، لبنانی ، ژاپنی ، روسی ، مکزیکی و غیره را تهیه می کنند.

شب های قبرس

کلاب های شبانه همراه با موزیک زنده عالی ، دیسکو ها و انواع بار ها همگی انتخاب های گوناگونی هستند ، که در شهر و اماکن توریستی به چشم می خورند.

ورزش

در تابستان توریست ها و بازدید کنندگان که به هدف تجارت به جزیره آمده اند، از سواحل زیبای ماسه ای استفاده می کنند و حمام آفتاب ، شنا و ورزش های آبی از قبیل اسکی روی آب ، قایق رانی و چتر بازی ،هیجان را برای آن ها به ارمغان می آورد و لذت آن ها را دو چندان می کند.

در ماه های زمستانی سال ، پیست و امکانات اسکی روی برف در کوهستان ترودوس ، موجودند. مسابقات اسب دوانی در شهر نیکوزیا برگزار شده و کلوپ های ورزشی شامل تنیس ، اسکواش ، بولینگ ، تیراندازی ، کشتیرانی و پارک های آبی می باشند.( به عنوان مثال پارک آبی افرودایت در پافوس توسط شرکت اریستو طراحی و بنا نهاده شده است. )

گلف

دو زمین گلف با استاندارد بین المللی توسط شرکت اریستو ساخته شده اند. زمین گلف  secret vally  در ۱۸ کیلومتری شرق پافوس و ۴۹ کیلومتری غرب لیماسول واقع شده است. اطراف این زمین را یک دره زیبا با درخت هایی کهن و تخته سنگ ها و صخره هایی عظیم احاطه کرده است.

هردو زمین دارای رستوران ، بار ، فروشگاه ، لوازم گلف ، رختکن و دوش می باشد . به علاوه زمین گلف  Tsada دارای زمین تنیس و یک استخر روباز می باشد. آب و هوای این منطقه امکان .استفاده از زمین در همه طول سال را میسر می سازد

افسانه ها و تاریخچه

مکانهای دیدنی تاریخی وافسانه ای بسیاری در جزیره وجود دارد. برای مثال کوههای ترودوس سرشار از صومعه ها و کلیساهای دوران بیزانس میباشد ، که با نقاشی های نفیس دیواری مزین شده .اند

جشنواره ها و نمایشگاهها

جشنواره ها و نمایشگاه های زیادی در طول سال برپا می شوند. بازدیدکنندگانی که درماه مه به قبرس می آیند از نمایشگاه بین المللی بازدید می کنند، و کسانی که در ماه سپتامبر در جشنواره شراب شرکت می کنند این فرصت را دارند تا طعم انواع غذاها و شراب های قبرسی را بطور رایگان و یا با قمتهای بسیار مناسب بچشند. جشنواره های دیگر از جمله کارناوال های شادی در فوریه ، نمایشگاه گل و مسابقات اسکی روی برف می باشد. به علاوه مسابقات اسب دوانی ، تیراندازی ، هوانوردی ، قایق رانی ، شیرجه ، رالی اتومبیلهای آنتیک و قدیمی ، فوتبال و …به طور منظم برگزار می شوند. همچنین انجمنهای بین المللی متنوع و گروههای فرهنگی مختلفی مشغول فعالیت هستند.

تلویزیون

در حال حاضر ۵ کانال تلویزیونی ملی و تعداد زیادی ایستگاههای رادیویی موجود میباشد. تقریبا ۵۰٪ از برنامه های تلویزیون انگلیسی و آمریکایی هستند و تمامی فیلمهای خارجی با زبان اصلی خودشان پخش می شوند . دسترسی به دیشهای ماهواره ای امکان اتصال به کانالهای بین المللی زیادی را فراهم می کند.

برنامه های رادیویی معمولا به زبان انگلیسی و یا یونانی می باشند. به علاوه یک پایگاه رادیویی انگلیسی در قبرس وجود دارد که برنامه های آن به صورت شبانه روزی پخش میشود.

روزنامه ها ومجلات

سه روزنامه های داخلی انگلیسی و تعدادی مجله داخلی به زبان انگلیسی منتشر میشوند ، و تقریبا تمام روزنامه های بین المللی اصلی و مجلات معروف در جزیره در دسترس می باشند.

استانداردهای زندگی

قبرس ازسطح بالای استانداردهای زندگی اروپایی برخوردار است . سرانه درآمد سالانه حدود ۲۷۰۰۰ دلار ایالات متحده است. مجموع هزینه های زندگی میانگینی حدود ۱/۳ تا ۲/۳ اکثر مناطق اروپا ، ژاپن و آمریکا را دارد.یک آمار بین المللی اخیرا شهرهای قبرس را به عنوان یکی از کم هزینه ترین مکان ها برای زندگی در یک کشور توسعه یافته ، تخمین زده است.

زبان

بومیان قبرس به زبان یونانی صحبت می کنند.

قبرس در گذشته مستعره انگلستان بوده است و در نتیجه بیش از ۸۰٪ از مردم به زبان انگلیسی مسلط اند. هم چنین شایان ذکر است که تمامی علایم راهنمایی در سطح شهر به زبان انگلیسی نمایش داده شده اند.

زبان آلمانی ، فرانسه ، روسی و سایر زبان ها ی اروپایی رفته رفته با ورود جمعیت توریست به جزیره رو به رشد است.

حمل و نقل

خدمات حمل و نقل عمومی منظم، شهرها را به یکدیگر مرتبط ساخته و تاکسی و اتوبوس ها به صورت متداول و در زمان مشخص رفت و آمد می کنند و تاکسی های خصوصی و کرایه ای به آسانی قابل دسترس می باشند.

قبرس دارای رتبه سوم جهانی در زمینۀ امکانات مخابراتی مدرن می باشد. CYTA (شرکت مخابرات قبرس) دارای شبکه ای است که می تواند امکان ارتباط با ۲۰۰ کشور به طور همزمان را میسر سازد. ارتباطات تا حد زیادی به پیشرفت روز افزون جزیره کمک کرده است. دو فرودگاه بین المللی در شهر لارناکا و پافوس و همچنین بندر لیماسول و لارناکا، جزیرۀ قبرس را به کل جهان ارتباط می دهند. ۴۰ خط هوایی به طور مرتب با بیش از ۲۶۰ پرواز در هفته اتفاق می افتد. روزانه بیش از ۶۰ پرواز چارتر نیز به قبرس پرواز می کند. هر دو فرودگاه این جزیره جز پر رفت وآمد ترین فرودگاه ها در منطقۀ مدیترانه شرقی هستند. درمورد ارتباطات بین شهری، فاصله های کوتاه، با بوجود آمدن اتوبان ها کوتاه تر نیز شده اند و دائماَ نیز در حال گسترش می باشند.