درباره پافوس
 Home    درباره پافوس

پافوس بخاطر گنجینه های باستانی آن مشهور است، پافوس زادگاه افسانه ای افرودایت ، الهه زیبایی و عشق است. در ساحل جنوب غربی جزیره واقع شده و از شمال به کوههای ترودوس میرسد، پافوس از سالمترین آب و هوای کل مدیترانه برخوردار است.
حومه شهر در تمام سال بخاطر وجود دشتهای حاصلخیز ، مزارع مرکبات و میوه ،دامنه های صخره ای ، سواحل شنی و آبهای کریستالی و شفاف، بسیار زیبا است.
بندر پافوس بخاطر قلعه های باستانی ، موزاییک کاری هایی با تصاویر دیونیسوس خدای شراب ، کلیساهای زیبا و آثار باستانی صومعه های قدیمی توسط یونسکو در فهرست آثار میراث فرهنگی جهانی ثبت شده است.

امروز ، پافوس ، نه تنها بخاطر گنجینه ها و افسانه های شگفت انگیز باستانی اش شناخته میشود ، بلکه به عنوان یک شهر ساحلی پر رونق نیز شناخته شده است. مقامات برای رونق بیشتر ، سدهای آبیاری را برای توزیع آب توسعه داده ، زیر ساختهای جاده پافوس به فرودگاه بین المللی را تکمیل میکنند ، این در حالی است که اقدامات دیگر در خصوص هتلها ، آپارتمانها و ویلاها باعث تمرکز در سرمایه گذاری و  ایجاد تحول در این شهر شده است.
پافوس ، با امنیت و مهمان نوازی که دارد، به مکانی ایده آل برای تعطیلات ، بازنشستگی و اقامت دائم تبدیل شده است.

مناطق گردشگردی پافوس

پافوس پایتخت فرهنگی اروپا در 2017

pafos2017_logoبه دست آوردن عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در 2017 روز بزرگی نه تنها برای شهر پافوس بلکه برای کل قبرس محسوب می شود.

عنوان پایتخت فرهنگی را اتحادیه اروپا به مدت یک سال تقویمی برای برگزاری برنامه و رویدادهای فرهنگی خصوصاً در رابطه با اروپا اعطا می‌کند. آماده شدن برای عنوان پایتخت فرهنگی اروپا می‌تواند فرصتی طلایی برای ارتقاء منافع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بوده و به بازسازی شهر کمک کند، و وجهه بین‌المللی شهر را بالا برده و آن را در سطح جهانی مطرح کند.

ما به دست اندرکاران همه اقشار جامعه که موجب این پیروزی شده‌اند تبریک می‌گوییم. ما افتخار می‌کنیم که همکاری گروهی، تلاش، و بالیدن به شهرمان منجر به کسب این پیروزی شده است.

 ایده ها و پیشنهادات ما…

 رویا به واقعیت می پیوندد

 پافوس توانسته به رویایی‌ترین و بلند پروازانه‌ ترین هدف در تاریخ مدرن دست یابد:

که توانسته عنوان پایتخت فرهنگی اروپا را در سال 2017 به دست آورد.

پافوس ثابت کرده که لیاقت این عنوان را داشته و می‌تواند از عهده‌ی این برنامه سنگین بین‌المللی برآید. اراده، بینش و عزم پافوس، از عواملی بودند که توانستند تیم 13 نفره هیئت داوران اتحادیه اروپا را متقاعد سازند که پافوس، مصمم و قادر است پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2017 شود. این رویا اکنون در شرف واقعیت قرار دارد و دیگر بستگی به ما دارد تا آن را به زیبا ترین شکل به واقعیت بپیوندیم… اقشار مختلف جامعه و دیگر نقاط منطقه خلاقانه به کار گرفته خواهند شد، و این شهر برای حداقل 9 ماه از سال میزبان نمایش‌هایی از فرهنگ‌های اروپایی در فضای باز و زیر آسمان آبی خواهد بود.

در مورد ماه‌های زمستان

در طی این دوره اجرای تأترهای محلی در موزه باستان‌شناسی، سینمای قدیمی “اتلو”، در تأتر مارکی‌دی‌او در مرکز فرهنگی”جایگاه قدیمی نیرو”، در گالری شهر در “جایگاه افسران منطقه”، در تالار کنفرانس مدارس، در مرکز فرهنگی زیر ساخت‌های بخش خصوصی، و حتی در سالن‌ها و هتل‌ها در نظر گرفته شده‌اند. بنابراین همه این مکان‌های موجود، و همچنین مکان‌هایی که ساخته خواهند شد، بازسازی و زیرسازی می‌شوند، همگی این برنامه‌های فرهنگی نتیجه طرح “کارگاه فضای باز” می‌باشند، که در تعریف محدود به زمان و یا محدوده‌ی جغرافیایی خاصی نخواهد بود. همچنین به مرزهای فرهنگی و اقتصادی هم محدود نخواهد شد. بر اساس فلسفه، “با فرهنگ‌ها قاره‌ها را مرتبط سازیم”، طرح کارگاه فضای باز اقدام به نمایش فرهنگ‌ها در زیر آسمان باز خواهد کرد، تا بتواند همه فرهنگ‌ها، چه آن‌هایی که در قبرس زندگی می‌کنند و چه گردش‌گرانی که به پافوس می‌آیند، قبرسی های یونانی تبار و همچنین ترک تبارهای قبرس، شهروندان اتحادیه اروپا، و تمامی شهروندان دنیا را پوشش دهد.

 “کارگاه فضای باز” – مرتبط کننده‌ی قاره‌ها و فرهنگ‌ها.

 تصورش را بکن…

هر گوشه از شهر پافوس، پارک‌ها، خیابان‌ها، حومه شهر و سواحلش مبدل به سالن‌های فرهنگی فضای باز خواهند شد. میدان قلعه، پارک باستان‌شناسی، پارک بادی، آکاماس، حومه‌های شهر، موتالوس، مزرعه جرمانینا، ستاد مرکزی کن قدیمی، فضاهای باز پی‌ییا، تالار کنفرانس پلیس، میدان ماکاریوس، گروسکیپوو … همگی به فضاهای زیبای فرهنگی تبدیل خواهند گردید.

منافع

احیای شهرمان به نفع هم نسل کنونی و هم نسل آینده خواهد بود. با بهره‌گیری از برنامه‌های اقتصادی اروپا، پافوس می‌تواند پا به عرصه جدیدی بگذارد و از همگی بخش‌ها منتفع شود. با به دست آوردن این عنوان، پافوس، همانند دیگر شهرهایی که به این عنوان مزین می‌شوند، می‌تواند مرکزی برای خلاقیت‌ها و فعالیت‌های فرهنگی اروپا شود.

– برای اطلاعات بیشتر به این سایت رجوع نمائید. www.pafos2017.eu

– اعلان خبر از طریق www.facebook.com/pafos2017

– دریافت خبرها از طریق http://ec.europa.eu/culture/index_en.html