Home    گزارشی از بازار املاک در قبرس

خلاصه ای از عوامل مهم و انگیزه های عمده در بازار املاک و مستغلات قبرس.فوریه 2016

نگاهی کلی

اقتصاد قبرس نرخ رشد مثبت را در سال 2015 تجربه کرده است و انتظار می رود که این روند در سال 2016 ادامه داشته باشد. شاخص مالی بهبود یافته،  عملکرد اوراق قرضه کاهش یافته است، در حالی که علاقه برای سرمایه گذاری افزایش یافته است.همانطور که اقتصاد قبرس در حال ورود به مسیر بهبودی است،  برنامه اقتصادی تنظیم شده در  مارس 2013 در بهار سال 2016 نزدیک به اتمام است. با این حال، هنوز هم چالش هایی مانند سطح بالایی از مطالبات معوق -وام و بیکاری وجود دارد.

به نظر می رسد که اعتماد به بازار املاک و مستغلات بهبود یافته است. به طور خاص، در سال 2015 مجموع فروش اسناد مالکیت در مقایسه با سال 2014 10٪ افزایش یافته ، در حالی که تمایل سرمایه گذاران خارجی در املاک و مستغلات بازار رو به افزایش است چرا که  بیش از یک چهارم از این معاملات توسط ساکنان خارج از کشور انجام پذیرفته است.

علاوه بر این، در طول ده ماه اول از سال 2015، ارزش کل مجوز های ساختمان18.26 درصد افزایش یافته و مساحت کل 14،2 درصد نسبت به مدت مشابه سال 2014 افزایش داشته است. با این حال، قیمت ملک و نرخ اجاره  در ادامه با سرعتی کندتر رو به کاهش است که نشان می دهد که آنها در حال رسیدن به پایین ترین سطح خود هستند و بهبود  قریب الوقوع است.

به منظور تحریک رشد در اقتصاد و  به ویژه در بخش املاک مهم است که به جذب سرمایه گذاری های خارجی که به تامین مالی  پروژه های جدید منجر می شود و همچنین پروژه های موجودکه به عنوان یک نتیجه از رکود به تعویق افتاده است است بپردازیم. مشوق های ارائه شده به سرمایه گذاران  بازار ملک ، مانند 50٪ کاهش هزینه های انتقال برای همه فروش و معافیت 100٪ از مالیات بر سود سرمایه برای املاک خریداری شده تا31 دسامبر 2016  بازار را تحریک کرده است . علاوه بر این، قانون تصویب شده در پاییز 2015 درمورد ناتوانی از صدور سند به نام خریدارانی که مبلغ را تماما پرداخت کرده اند موجب افزایش اعتبار بازار املاک و مستغلات در قبرس شده است.

با این حال، با وجود لغو تمامی کنترل های حاکم بر سرمایه که بر سیستم بانکی قبرس تحمیل شده ،  چالش های اساسی در این بخش باقی می ماند که نقدینگی منفی را در بازار تحت تاثیر قرار می دهد . به طور خاص ، خرید و فروش با وام های غیر نمایشی دارای اولویتی بالا برای موسسات اعتباری است. تلاش در این بخش منجر به تسهیل قانون مقررات فروش تسهیلات اعتباری ، شروع رسیدگی به سلب حق اقامه دعوی برای اولین بار و ایجاد انگیزه برای کسب وام مسکن در برای کسب وام مسکن می گردد.

واقعیت آشکار، بهبود اقتصاد از طریق صدور 1 میلیارد € اوراق 10ساله در متوسط بازده 4،25 ٪، در ماه اکتبر2015  است که کمترین میزان تا آن زمان در جمهوری قبرس تا به حال است.در پاییز سال 2015اقتصاد قبرس توسط اصلی ترین موسسات رتبه بندی اعتباری به روز رسانی شد و  نزدیک به یک درجه به درجه بندی سرمایه گذاری نزدیک تر شد . پس از این تحولات، بازده در اوراق قرضه قبرس به حداقل پنج سال رسید ، درحالی که سابقا عملکرد در اوراق قرضه قبرس 10 ساله بود ( بلوغ در2020 ) و این مورد در بازارهای ثانویه زیر 3 درصد کاهش یافت. سقوط بازده همچنین در نتیجه این واقعیت است که بانک مرکزی قبرس خرید اوراق قرضه در بازار ثانویه را آغاز کرده است در نتیجه، این مورد منجر به تسهیل تلاش های بعدی در راستای صدور اوراق قرضه دولتی و در نتیجه جذب نقدینگی از بازارهای بین المللی می گردد.

در نهایت، محیط زیست طبیعی بزرگ متشکل از سواحل و کوه ها، زیرساخت های بسیار توسعه یافته ، بازار گردشگری در حال رشد، مالیات پایین ملک  و آب و هوای مناسب، قبرس را به مکانی ایده آل برای سرمایه گذاری در بخش املاک تبدیل نموده است . افزون بر این، اخذ شهروندی قبرس است به عنوان یک نتیجه از سرمایه گذاری  در قبرس حاصل می شود .

اقتصاد قبرس

برنامه تنظیم اقتصادی قبرس تا مارس 2016 ، سه سال پس از  شروع آن با موفقیت به اتمام رسید. اقتصاد قبرس به طور پیوسته در حال بهبوداست در حالی که اهداف مالی برآورده شده است. به طور خاص، اقتصاد در سه  دوره متوالی رشد داشته؛ درسه ماهه سوم سال  2015 اقتصاد رشد 2،2 ٪(سالیانه) داشته در مقایسه با رشد 0،6 ٪ در سه ماهه دوم سال 2015 که دارای سرعتی سریع تر از حد پیش بینی شده بوده است.

بازسازی سیستم بانکی ادامه دارد و تجدید ساختار بدهی ها در حال بررسی است. با این حال، درصد امکانات غیر کاربردی ( ” NPFs “) بالا باقی مانده  با وجود این واقعیت است که تقاضا برای وام به آرامی در حال افزایش است.  اگر چه برنامه تعدیل اقتصادی تقریبا کامل شده است، مقامات اعلام کرده اند که به تعهد خود مبنی بر تکمیل  اصلاحات ساختاری ، از جمله خصوصی سازی نهادها دولتی، و همچنین اصلاحات عمومی دولت و اصلاحات  بهداشت عمومی متعهداند.

به روز رسانی اقتصادی

اصلاحات مالی

پس از پیشرفت های انجام شده در طول سال گذشته ، کمیسیون اروپا به طور قابل توجهی در پیش بینی پاییزی خود در رابطه با اقتصاد قبرس تجدید نظرنمود ، که در جدول 1 در زیر می بینید:

جدول 1(جدول در متن اصلی است که باید در اینجا بارگزاری شود)با توجه به گزارش کمیسیون اروپا ، در سال های بعد حصول رشد قطعی خواهد بود، در حالی که در سال 2016 ، تقاضای داخلی موجب شکل دادن به رشد در راستای حمایت از مصرف خصوصی و تورم پایین می گردد.

علاوه بر این، پس از بررسی هشتم سه ماهه، کمک های مالی ارائه شده به قبرس در مجموعه تفاهم نامه سیاست های اقتصادی خاص مشروط ( “مورینیو “)  تجدید نظر شده. به طور خاص، با توجه به طرح ریزی به روز بودجه ، یک تعادل اولیه در دولت به طور کلی با حداقل  مبلغ409،000،000 € ، ( 2،4 ٪ از تولید ناخالص داخلی) در سال 2015 به دست آمد ، در مقایسه با طرح قبلی که € 334 میلیون ( 1،9 ٪ از تولید ناخالص داخلی )بود. متعاقبا، در سال 2016 به طور کلی مازاد تراز اولیه حداقل 473 میلیون  یورو ( 2،7 ٪ از تولید ناخالص داخلی ) به دست خواهد آمد، در حالی که در اهداف برای سال  های 2017 و 2018 3  درصد از تولید ناخالص داخلی و 3٪ تا 4 ٪  از تولید ناخالص داخلی در نظر گرفته شده است که البته به  پویایی بدهی ها نیز وابسته است. اگرچه کاهش قیمت در سال 2015 ادامه داد، نرخ تورم در ماه دسامبر2015  -1،2 ٪  بوده است در مقایسه با ماه نوامبر سال 2015 که 2.1 ٪ بوده. به طور کلی در سال 2015، شاخص قیمت مصرف کننده 2،1 ٪ در مقایسه با مدت مشابه سال  2014 کاهش داشته است.

به عنوان یک نتیجه از عملکرد قبرس دراهداف مالی خود ، چهار آژانس های رتبه بندی اصلی، یعنی& Poor’s Standard- DBRS- Fitch و Moody’s  رتبه های قبرس  را ماه های سپتامبر ، اکتبر، نوامبر و دسامبر 2015 به ترتیب  به روزرسانی کردند و آن را به یک درجه سرمایه گذاری نزدیک تر کردند.

وام ها

پیشرفت های چشمگیری در بخش مالی  به عنوان یک نتیجه از کمک های بازسازی موسسات اعتباری صورت گرفته. با این حال، چالش کلیدی شامل خرید و فروش با سطح بالای NPFs ، به منظور بازگرداندن اعتبار کشور ، اقتصادی رشد و ایجاد مشاغل جدید همچنان وجود دارد و مدنظر قرار دارد . با توجه به اطلاعات منتشر شده توسط بانک مرکزی قبرس ( ” CBC “)،  امکانات غیر انجام شده ( NPFs ) از بانک ها در نوامبر 2015 به 46،06 ٪ ( 27،39 € میلیارد یورو ) از کل امکانات ( 59،47 € میلیارد یورو ) رسیده ، در مقایسه با 48،02 ٪ در ماه اکتبر 2015 ( 27،43 € میلیارد یورو ). بانک ها تمرکز خود را برای سرعت بخشیدن به بازسازی امکانات غیر انجام شده به کار گرفته اند  و با توجه به داده های بانک مرکزی قبرس، توافق تجدید ساختارها روند صعودی به دنبال داشته است . به موجب آن در سه ماهه اول سال 2015، میزان وام های بازسازی 1 میلیارد € بود، در طول سه ماهه دوم سال 2015 به 1،2 میلیارد € افزایش یافت و در سه ماهه سوم آن به 1،4 میلیارد € رسیده است. به طور خاص، درنوامبر 2015 امکانات بازسازی به میزان 51،25 ٪ از کل امکانات بازسازی شده که 14،04 € میلیارد یورو بوده رسیده، که با این حال مجموع آن هنوز 10،78 € میلیارد یورو نظر گرفته می شود  زیرا زمانی که یک NPF بازسازی می شود بلافاصله نمی شود مورد بهره بهره داری قرار گیرد و یک دوره حداقل  12 ماهه را به صورت مشروط شامل می شود.

به منظور تسهیل بیشتر کاهش وام های ناموفق و ارائه ابزار لازم به موسسات اعتباری و به طور موثر مقابله با این چالش ، قوه مقننه  در نوامبر سال 2015، قانون نظارت بر فروش تسهیلات اعتباری را اتخاذ کرد. به طور خاص، این قانون مجموعه از معیارهای خریداران واجد شرایط وام های بانکی و تنظیم فعالیت های چنین خریدارانی را شامل می شود. علاوه بر این، بیشتر اصلاحات قانونی با هدف تسهیل بازسازی وام حکم می کند که دارایی های به دست آمده توسط یک موسسه مالی بازسازی خواهد شد در نظر گرفته شود. علاوه بر این، بیشتراصلاحات قانونی با هدف تسهیل بازسازی وام حکم می کند که دارایی های به دست آمده توسط یک موسسه مالی از نظر پرداخت های مالیاتی خنثی است و نیاز به پرداخت هچ گونه هزینه ای نیست.

علاوه بر این، اولین سلب حق مالکیت که انتظار می رود در درون نیمه اول سال 2016 به وقوع بپیوندد و انتظار می رود که به تمرکز بر روی ساختمان های تجاری و قطعه زمین به جای اقامتگاه های اولیه  بپردازد، به بهبود وضعیت مالی موسسات اعتباری کمک خواهد کرد.

از نظر مجموع ذخایر ، افزایش خالص 203،0 میلیون € در دسامبر 2015 ثبت شد ، در مقایسه با کاهش 67،9 میلیون € در ماه نوامبر سال 2015. به صورت موازی، کل وام در دسامبر 2015 دارای  افزایش خالص307.7  میلیون € ، در مقایسه با کاهش خالص € 493،2 میلیون در ماه نوامبر 2015 بوده است.

نشانگرهای اقتصادی

نرخ بهره

 اثر تصمیم بانک مرکزی قبرس ( ” CBC “) در فوریه سال 2015 به حداکثر نرخ سپرده 1٪ در روند رو به کاهش  نرخ بهره در سال 2015 منعکس شده است. نرخ بهره در طول سال های اخیر کاهش یافته است، نرخ بهره وام مسکن در دسامبر 2015 از 5،04 ٪  به 3،91 درصد در فوریه 2015 یعنی زمانی که بانک مرکزی قبرس تصمیم خود را اعلام کرد رسید.  کاهش نرخ بهره در وام شرکت های بزرگ نیز وجود داشته که از5.79  درصد در ماه فوریه سال 2015 به 4،75 در دسامبر 2015 رسیده است. با این حال، نرخ بهره در قبرس هنوز هم بالاتر از دیگر کشورها در منطقه یورو است. واگرایی بین دوعامل در رابطه با وام های مسکن در نمودار 2 دیده می شود که به رغم کاهش اخیر خود حدود 150 واحد بالاتر است. به طور خاص، در ماه دسامبر به طور متوسط نرخ وام مسکن در قبرس 3،91 درصد بود که این رقم در منطقه یورو 2،55 ٪ بوده است.

نرخ بهره در وام شرکت های بزرگ نیز به طور قابل توجهی در قبرس بالاتر از منطقه یورو است (نمودار3). به طور خاص، نرخ بهره به طور متوسط در ماه دسامبر2015  در قبرس 4،75 ٪ بوده که در منطقه یورو 2،65 درصد بوده است.

همین امر درمورد نرخ بهره سپرده گذاری در قبرس نیز صادق است. متوسط نرخ بهره سپرده گذاری در دسامبر 2015 در قبرس 1،54 ٪  بوده در حالی که که در  منطقه یورو 0،65 ٪ بوده است.

بیکاری

به نظر می رسد که نرخ بیکاری در قبرس در سال 2013به اوج خود رسیده در ماه دسامبر سال 2013 48.580 بیکار ثبت شده است.  یک روند نزولی طی دو سال گذشته ثبت شده ، هر چند باید توجه داشت این است که راهی طولانی برای رفتن وجود دارد تا به آنچه که قبل از سال 2009 بود برسیم زمانی که بیکاری ثبت شده به 20.261  رسیده بود.

به طور خاص، با توجه به داده ها از مرکز خدمات آماری جمهوری قبرس ( CYSTAT ) تعداد بیکار ثبت شده در قبرس به 42.361 در دسامبر 2015  کاهش یافته است  که نشانه کاهش 7٪ در مقایسه با دسامبر 2014 است .

به طور خاص ، کاهش سالانه بیکاری در بخش ساخت و ساز ، مشاهده شده که به طور متوسط از 5.755 در دسامبر 2014به 4.613  در دسامبر 2015 رسیده که نشانگر  کاهش تقریبا 20٪ در این بخش است. با این حال، یک افزایش اندک از 3،6٪  در رابطه با بیکاری در بخش املاک و مستغلات ، از متوسط 299 نفر در دسامبر 2014 به 315 در دسامبر 2015 ثبت شده است.

توریسم

در سال 2015 بخش گردشگری رشدی بزرگ را در تعداد رکورد ورود گردشگران به نمایش گذاشته. به طور خاص، ورود گردشگران در سال 2015 بالغ بر 2.659.405 بوده است که در سال 2014  2.441.239  بوده، و نشانگر افزایش 8،9 ٪ است. دوره تابستان ، یعنی در طول ماه های آوریل و اکتبر 2015 ، دوره تابستان موفق ترین دوره در صنعت گردشگری قبرس را به عنوان ورود گردشگران به خود اختصاص داده که به 2.282.792 رسیده، در حالی که ژوئیه 2015 به عنوان بهترین ماه در ورود گردشگران در تمام دوره ها ثبت شد. همانطور که در  جدول 2 مشاهده می کنید ، بزرگترین افزایش در تعداد گردشگران که در سال 2015 ثبت شده مربوط به گردشگران از یونان ( 38،21 ٪ ) و آلمان ( 29،88 ٪)است. جالب است توجه داشته باشید که ، اگر چه روسیه به عنوان دومین بازار بزرگ گردشگری برای قبرس ، پس از ایالات پادشاهی(انگلیس) باقی مانده است (جدول 2) ، کاهشی در طول سال گذشته ثبت شده است. این کاهش ، با این حال ، با توجه به  وضعیت سیاسی و اقتصادی در روسیه ، به عنوان یک نتیجه از تحریم های اعمال شده علیه روسیه توسط احکام حوزه ها و اتحادیه اروپا و روبل پیش بینی شده بود. علی رغم کاهش قابل توجه از گردشگران از روسیه، افزایش بالای در مجموع ورود گردشگران در سال 2015 وجود داشته است که این رقم به افزایش ورود از کشور های دیگر ، از جمله لهستان ( 49،27 ٪) ، اسرائیل ( 43،27 ٪ )، اتریش ( 35،30 ٪) و هلند ( 32،04 ٪) نسبت داده شده. درآمد گردشگری به طور پیوسته تا سال 2013 به صورت سالیانه همانطور که در نمودار 5 قابل مشاهده است افزایش یافته است. در سال 2014 اندکی کاهش به میزان 2.8 درصد به نمایش گذاشته شده. در یازده ماه اول سال 2015 ،درآمد حاصل از گردشگری 2.059،5 میلیون € برآوردشده که ،در مقایسه با 1.979،8 میلیون € در مدت مشابه سال 2014 یک افزایش 4 ٪ ثبت شده است.

بخش املاک و مستغلات

عوامل موثر بر این بخش

ساختار

آخرین اطلاعات در مورد “شاخص اعتماد و تمایلات اقتصادی ” منتشر شده توسط کمیسیون اروپا در ژانویه 2016 نشان می دهد که شاخص اعتماد به ساخت و ساز در قبرس از -49،8 در دسامبر 2014 به -21،3 در دسامبر 2015 بهبود یافته است . علاوه بر این، با توجه به گزارش املاک و مستغلات از  بانک مرکزی قبرس ” [T] بهبود اقتصاد ، بهبود شرایط مالی ، کاهش میزان وام دهی و پیشرفت در تغییرات ساختاری و بهبود چارچوب برای صدور سند توسعه انتظار می رود که به تاثیر مثبت در تقاضا برای املاک و مستغلات و در قیمت خانه منجر شود.

با این حال، با وجود این واقعیت که اقتصاد قبرس  دارای رشد بوده است صنعت املاک و مستغلات به طور کامل بهبود نیافته است. کاهش در فعالیت های ساخت و ساز در سال های اخیر به علت فقدان نقدینگی، معیارهای دقیق اعطای وام ، و همچنین نرخ بالای بیکاری منجر به اعتماد پایین مصرف کننده شده است. با این حال ، ازآنجایی که این موارد در حال بهبود است این بخش در حال تثبیت است و پتانسیل رشد را از خود نشان می دهد. علاوه بر این، مناطق خاصی نیز از عرضه بیش از حد در پرتو ساخت و ساز بیش از حد در سالهای قبل از زمانی که صنعت در اوج خود بود رنج می برد.

شاخص تولید ساخت و ساز شاهد افت 23،1 ٪ در سال 2014 در مقایسه با سال 2013 بوده است. این روند در طول دو ماهه اول سال 2015 ثبت شده و 16.9درصد برای سه ماهه اول سال 2015 و 4،2 ٪ برای سه ماهه دوم سال 2015 بوده است که این اعداد در مقایسه با سه ماهه اول سال 2014 و سه ماهه دوم سال 2014 بوده است. با این حال، سه ماهه سوم سال 2015  افزایش6.8  ٪ در مقایسه با سه ماهه سوم سال 2014داشته است .

تجزیه و تحلیل های عمیق نشان می دهد که پروژه های مهندسی عامل اصلی این افت شاخص ها بوده اند (جدول 4). بازار شاهد 51٪ ، 51،4 ٪ و 25،6 ٪ کاهش در سه ماهه اول، دوم و سوم سال 2015در مقایسه با همین سه ماهه ها در سال 2014 بوده است. کاهش کلی تا حد زیادی توسط  ساخت و ساز ساختمان جبران شده است که افزایش 2،4 ٪ ، 18،1 ٪ و20،9 ٪  به ترتیب برای سه ماهه اول، دوم و سوم سال 2015در مقایسه با همین سه ماهه ها برای سال 2014 داشته است.

هزینه مواد ساخت و ساز از سال 2006 به بعد افزایش یافته است. این مورد در  شاخص قیمت مصالح و مواد ساختمانی  با افزایش از 97،34 به 104،46 از2009  تا 2012 در نمودار 6 به تصویر کشیده شده است. از سال 2011 تا سال 2014 شاخص قیمت در حدود همان سطح باقی مانده. شاخص قیمت کمی در پایان سال 2015 از 2،68 درصد  به 102،27  درصد کاهش یافته است.

مقایسه قیمت مواد به طور متوسط برای سال 2012 و قیمت آن برای سال 2013، نشان دهنده افزایش اندک در قیمت محصولات معدنی و مواد معدنی است و در حالی که قیمت انواع دیگر مواد ساخت و ساز عمومی نشان دهنده یک کاهش کوچک است و یا در همان سطح باقی مانده است( جدول 3). روند مشابه در سال 2014 ادامه داشت، در حالی که یک افزایش کوچک در قیمت محصولات ساخته شده از چوب، مواد عایق، پلاستیک و مواد شیمیایی و همچنین مواد معدنی و محصولات معدنی دیده شد. در سال 2015 اندکی کاهش در متوسط قیمت همه مواد اساسی در مقایسه با سال 2014 وجود دارد. قابل ذکر است که محصولات فلزی و محصولات معدنی به ترتیب  3،17 ٪ و 3،13 درصد کاهش یافته است.

اجازه ساخت و ساز

مجموع مجوزهای ساخت و ساز تا نوامبر به4.581 رسیده است . این رقم  0،15 ٪ پایین تر است از ما های ژانویه تا نوامبر2014. تعداد مجوز ساختمان مسکونی 1،21 ٪ کاهش یافته است، در حالی که تعداد مجوز ساخت و ساز غیر مسکونی 1،19 ٪ در دوره مربوطه کاهش یافته است .

علاوه بر این، مجوز پروژه های مهندسی عمران6،78 ٪. کاهش یافته و تعداد مجوز در بخش طرح و جاده به ترتیب در دوره مربوطه14.88% و 17.74 درصدافزایش یافته است.

از نظر ارزش و منطقه (M2) مجوز ساخت در ماه نوامبر دوره 2015 مقدار قابل توجهی افزایش یافته این بدان  مفهوم است که حتی اگر تعداد مجوزهای اعطا تقریبا همان باقی مانده است، اما سهم بیشتری در این زمینه داشته است.

به طور خاص ، افزایش 10،85 ٪ در کل منطقه و افزایش 14،51 ٪ در ارزش کل با توجه به مجوزهای اعطا شده در ماه های ژانویه- نوامبر 2015 در مقایسه با دوره مربوطه 2014 دیدیه می شود. علاوه بر این ، نسبت مجوز پروژه های بزرگ 9،44 درصد در تعداد افزایش یافته است،31.93  ٪ در منطقه (مترمربع) و 42،55 درصد در ارزش در حالی که پروژه های کوچکتر 0،54 درصد در تعداد در منطقه کاهش یافته است، 1،08 ٪ مترمربع  و 2،40 درصد در ارزش.

مجوزهای ساخت و ساز در منطقه نشان می دهد که ارزش ها و منطقه ( متر مربع) به طور کلی افزایش یافته است. در رابطه با ارزش ،فاماگوستا شاهد افزایش چشمگیر 82.49 درصد در ارزش کل مجوزهای اعطا در ماه های ژانویه نوامبر 2015 ، در مقایسه با مدت مشابه سال  2014 بوده است. علاوه بر این، لیماسول، پافوس و نیکوزیا با افزایش 17،66 ٪، 12،74 ٪ و 12،27 ٪ در همین دوره مواجه بوده است . لارناکا تنها منطقه ای است که ارزش کل مجوزهای اعطا شده 3.81 درصد افزایش یافته است. با توجه به کل مناطق ( متر مربع) نیکوزیا شاهدافزایش چشمگیر 15،60 درصد در یازده ماه اول 2015 ، در مقایسه با مدت مشابه در سال 2014 بوده است. فاماگوستا ، لیماسول، پافوس و لارناکا به ترتیب دارای افزایش 13،16 ٪، 11،71 ٪، 6،17 ٪ و 5،75 ٪ بوده اند.

اسناد فروش

در رابطه با اسناد فروش ، حجم  انباشت معاملات در سال 2015 به 4.952 رسیده است که نسبت به سال 2007 کاهش 77٪  داشته در مقایسه بازمانی که اقتصاد و به خصوص بخش املاک و مستغلات ، پر رونق بود و در مجموع به 21.245 رسیده است. با این حال، یک افزایش 9،4 درصد در مقایسه با رقم کل در سال  2014 به نمایش گذاشته شده است.

با توجه به داده های حاصله از اداره زمین و نظرسنجی ها،لیماسول در سال 2015 بالاترین تعداد معاملات در قبرس یعنی 31،62 درصد ( 1.566 معاملات)از کل معاملات ( نمودار 7) را به خود اختصاص داده است.

پافوس، لارناکا و نیکوزیا به ترتیب شهرهای دوم، سوم و چهارم با 25،06 ٪، 21،65 ٪ و 15،13 ٪ از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

فاماگوستا به شدت به تقاضای فصلی  به ویژه برای خانه های تابستانی ارتباط دارد، که به عنوان خرید لوکس در نظر گرفته می شود حتی بیشتر از آن ، کفالت دوره ای، دارای کمترین تعداد معاملات یعنی 6،54 ٪ ( 324معاملات) از تعداد کل معاملات  بوده است.

قابل ذکر است که از حجم کل معاملات 31،3 ٪ ( 1.549 ) مربوط به فروش به خریداران خارجی است. این افزایش 9.39 درصدی در مقایسه با رقم  سال گذشته را می توان به این واقعیت نسبت داد که قبرس سعی در جذب سرمایه گذاران خارجی در چارچوب طرح تابعیت برای سرمایه گذاران در قبرس از طریق استثنائاتی می باشد.

بزرگترین سهم از فروش خارجی به نمایش گذاشته در پافوس است با 37،1 ٪ از تعداد کل ، و به دنبال آن در لیماسول با 29،9 ٪ ، لارناکا با 22،8 ٪ ، نیکوزیا با 6،9 درصد و فاماگوستا با 3،3 ٪. بوده است. لازم به ذکر است که بهره خارجی در درجه اول در بخش مسکونی در مکان نزدیک به ساحل  متمرکز است.

شاخص قیمت املاک

موسسه سلطنتی نقشه برداران خبره ( ‘ RICS ‘) قبرس که شاخص قیمت ملک را به صورت سه ماهه منتشر می کند بر هر دو گونه ملک یعنی مسکونی و غیر مسکونی(از جمله خرده فروشی و دفاتر) و همچنین آهنگ روند نرخ اجاره تمرکز کرده است.

اطلاعات ارائه شده توسط RICS است به طور متوسط بر اساس قیمت و اجاره و نظارت فرعی در هر بخش شهر است.

مقایسه سه ماهه اول سالانه به طور متوسط در سال های2015  و 2014 نشان می دهد که قیمت ها در تمام انواع اموال در صنعت کاهش یافته است.

املاک مسکونی

قیمت آپارتمان با توجه به موسسه سلطنتی نقشه برداران خبره بر اساس 85 M2 وآپارتمان دو خوابه با کیفیت متوسط است.

I.            آپارتمان

قیمت فروش

میانگین قیمت یک آپارتمان در قبرس در اولین سه چهارم از 2015 € 100.866 ، در حالی که در اولین سه چهارم از 2014 103.550 € بود. این سقوط 2.57درصدی مربوط به قیمت است (نمودار 8).

نرخ اجاره

میانگین امتیازات ماهانه برای سه ماهه اول سال 2015برای همه آپارتمان ها در قبرس 2،78 ٪ کاهش یافته است و از € 333 در سال 2014 به 324 €  رسیده است. بزرگترین افت در نیکوزیا مشاهده شد که در آن یک افت 13،34 ٪ درصدی در سه ماهه اول سال وجود دارد و نیز کاهش 9،63 ٪ و4،62 ٪ در سه ماه اول و دوم وسوم سال 2015 دیده می شود. شهرستانهای باقی مانده به طور متوسط کمتر از 2٪ نوسانات نشان داده اند.

II.            خانه هاقیمت مسکن بر اساس شاخص موسسه سلطنتی نقشه برداران خبره مربوط می شود به یک دیوار حائل ،دارای سه اتاق خواب ( 250m2 ) با کیفیت  متوسط به همراه باغ.

قیمت فروش

میانگین قیمت یک خانه در قبرس در اولین سه ماهه سال  2015 € 327.439 بوده، در حالی که در سال 2014 در اولین سه ماهه سال 334.881 € بود. این مورد مربوط به سقوط 2،22 ٪قیمت است (نمودار 10).

نرخ اجاره

میانگین نرخ  ماهانه برای سه ماهه اول سال 2015برای تمام خانه ها در قبرس از € 539 در سال  به 531 € در سال 2014 کاهش یافته است که کاهش آن 1.47 درصدی بوده است. بزرگترین افت در لارناکا مشاهده شد که در آن افت 11،30 ٪ در سه ماهه دوم و سوم سال 2015 دیده می شود، در حالی که پافوس تنها شهرستانی است که در آن افزایش در اجاره در تمامی  سال 2015 در مقایسه با سال 2014و مهمترین آنها سه ماهه سوم سال دیده می شود و ( 2015 در مقابل 2014) 11،16 درصد افزایش یافته است(نمودار 11).

خرده فروشی املاک

طرح کلی از یک ملک فروشی که توسط موسسه سلطنتی نقشه برداران خبره استفاده شده خیابانی است  متشکل از فروشگاه با 100m2 زمین و 50m2 اشکوب کوتاه.

قیمت فروش

میانگین قیمت خرده فروشی در قبرس در اولین سه ماهه از 2015 € 349.951 بوده، در حالی که در اولین سه ماهه از 2014 € 371.600 بوده. این مورد مربوط به کاهش5،83 ٪ درصدی بوده است (نمودار 12).

نرخ اجاره

میانگین نرخ اجاره ماهانه برای سه ماهه اول از سال 2015 برای خرده فروشی در قبرس کاهش 4.97 درصدی یافته است و از € 1.630 در سال 2014 به 1.549 € رسیده است. بزرگترین افت  در درجه اول در نیکوزیا مشهودبود و به  دنبال آن در لیماسول و فاماگوستا (نمودار 13 ). به طور خاص ، نیکوزیاافت 14،64 ٪، 9،95 ٪ و 8،51 درصد در سه ماهه اول تا سوم ( 2015 در مقابل 2014 ) داشته به ترتیب ، لیماسول افت 10،84 ٪ ، 8،82 ٪ و 3،51 درصد در در سه ماهه اول تا سوم به نمایش گذاشته  ( 2015 در مقابل 2014)   و فاماگوستا به طور متوسط 5 درصد در در سه ماهه اول تا سوم ( 2015 در مقابل 2014) داشته است.

دفتر

دفتر بر اساس آنچه که موسسه سلطنتی نقشه برداران خبره بدان اشاره می کند شامل یک دفتر در مرکز شهر یا شهرستان با 200m2 است.

قیمت فروش

متوسط قیمت برای دفتر در قبرس در اولین سه ماهه اول  از 2015 € 343.978 بوده ، در حالی که در اولین  سه ماهه اول از 2014 € 357.749 بود. این مورد مربوط به افت 3،85 ٪ درصدی است.

نرخ اجاره

میانگین نرخ اجاره ماهانه برای سه ماهه اول سال 2015 برای دفتر در قبرس به طور متوسط 2،29 درصد کاهش یافته است و از € 1.294 در سال 2014 به 1.265 € کاهش یافته است. بزرگترین کاهش در نیکوزیا در سه ماهه دوم سال ( 2015 در مقابل 2014 ) با یک افت 5،27 ٪ به نمایش گذاشته شده، درلیماسول در سه ماهه اول سال ( 2015 در مقابل 2014 ) با یک افت 7،72 ٪، در پافوس در سه ماهه اول سال( 2015 در مقابل 2014 ) با یک افت 6،91 درصد و در فاماگوستا ( 2015در مقابل 2014 ) با یک افت 7،26 ٪  در سه ماهه اول سال روبه رو بوده ایم(نمودار 15).

سایر موضوعاتشهروندی قبرس

دولت قبرس در تلاش برای ترویج سرمایه گذاری خارجی در قبرس مارس 2014 مجموعه تجدید نظر شده از معیارهای اعطای تابعیت قبرس با در نظرگرفتن استثنائاتی به سرمایه گذاران خارجی منتشر کرد. مزایای اصلی اعطای شهروندی قبرس عبارتند از:

 • یک روش اکسپرس و سریع- حداکثر به مدت 3 ماه تایید میشود .
 • سرمایه گذاری با مبلغ حداقل 2،5 میلیون € است .
 • سرمایه گذار باید سرمایه گذاری خود را به مدت 3 سال حفظ کند.
 • شهروندی اعطا شده شامل حال همسر سرمایه گذار و کودکان وی و نیز فرزندان بالغ و بزرگسالوی که به لحاظ مالی به سرمایه گذار وابسته هستندو به سن 28 رسیده اند و دانشجویان تمام وقت هستند.
 • عدم نیاز به اقامت در قبرس.
 • سفر بدون روادید به بیش از 150 کشور در سراسر جهان .
 • اعمال تمامی حقوق شهروندان اتحادیه اروپا که مورد حمایت قانون اتحادیه اروپا است از جمله آزادی جهت کار ، مطالعه، اقامت در هر کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشورهای سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین.
 • بدون آزمون مهارت در زبان .
 • دو شهروندی مجاز و کسب تابعیت در قبرس به دیگر کشورها گزارش نشده است.
 • هزینه های پایین دولت برای پر کردن فرم های مور نیاز.

معیارهای شهروندی قبرس برای اعطای شهروندی قبرس به سرمایه گذاران خارجی  از طریق ” استثنائاتی ” دارای دو طرح در دسترس است:

 • طرح جمعی باآستانه 2،5 میلیون € .

·        طرح فردی با آستانه 5 میلیون €.

حداقل سرمایه گذاری برای خانواده (از جمله همسر  سرمایه گذار و نیز کودکان او و فرزندان بزرگسال او که به لحاظ مالی وابسته به وی هستند و سن ان ها تا 28 سال است و مشغول به تحصیل هستند.) برای به دست آوردن شهروندی قبرس می تواند دست کم € 2،5 میلیون باشد.

طرح فردی – معیارها ( سرمایه گذاری  5 میلیونی)

 1. متقاضی باید به صورت مستقیم حداقل 5 میلیون € در اوراق قرضه دولت قبرس(لازم به ذکر ات که اورتق قرضه را باید از بازارهای دست اول خریداری نمود )سرمایه گزاری کند

، یا

 1. متقاضی باید به صورت مستقیم به سرمایه گذاری 5 میلیونی € در ابزارهای مالی شرکت ها و سهام های عمومی شرکت های ثبت شده در قبرس بپردازد.

یا

3. متقاضی باید به صورت مستقیم به سرمایه گذاری حداقل 5 میلیون € در املاک و مستغلات قبرس بپردازد (به عنوان مثال. مسکونی، تجاری و سایر زیرساخت )، یا4. متقاضی باید به صورت مستقیم به سرمایه گذاری در قبرس از 5 میلیون € از طریق خرید ، ایجاد و یا مشارکت در کسب و کار و یا  شرکت هایی که بر اساس و فعالیت ان ها در قبرس اند بپردازد،

و یا

 1. متقاضی باید به سپرده گذاری در بانک قبرس بالغ بر 5 € میلیون، برای یک دوره 3 سال بپردازد. سپرده می توانند به صورت شخصی و یا سپرده یک نهاد خصوصی و یا متعلق به یک شخص معتمد باشد که به موجب آن متقاضی در ان ذینفع است .

و یا

 1. متقاضی می تواند به انتخاب ترکیبی از هر یک از موارد فوق بالغ بر 5 میلیون € بپردازد.

و یا

 1. هر متقاضی که دارنده سپرده در بانک Laikiاست و به موجب این سپرده گذاری دچار اختلال حداقل 3 میلیون € درارزش / سپرده خود در پانزدهم مارس 2011  ، به عنوان یک نتیجه از اقدامات تحمیل شده بر بانک شده است.

در مثالی که در بالا ارائه گردید متقاضی میتواند همچنان اقامت قبرس را دریافت نماید به شرط انکه الباقی پول خود را در قبرس  در هر یک از موازد فوق الذکر سرمایه گزاری نماید. تبدیل سپرده سرمایه گزاردر بانک قبرس ، که بالاجبار به  سهام تبدیل شده است نیز ، تحت معیار 4 قرار میگیرد .

طرح جمعی معیارها

متقاضی باید اقدام  به سرمایه گزاری به مبلغ 2.5 میلیون یورو در هریک از گروه های زیر نماید:

 1. سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولت قبرس؛
 2. سرمایه گذاری در ابزارهای مالی؛
 3. سرمایه گذاری در املاک و مستغلات و زمین های در حال توسعه ؛
 4. سرمایه گذاری در کسب و کار قبرس و شرکت های قبرس . بر این اساس که آنها در یک شرکت سرمایه گذاری در یک طرح جمعی باارزش کل حداقل € 12،5 میلیون سرمایه گزاری نمایند.

شرایط و ضوابط

علاوه بر امکان سرمایه گزاری در هریک از موارد فوق و یا طرح فردی و جمعی متقاضی باید:

الف) عدم داشتن سابقه کیفری.

ب) داشتن اقامت دائم در قبرس با ارزش  حداقل 500.000 € به استثنای مالیات بر ارزش افزوده(این شرایط درصورتی که سرمایه گزاری در گروه شماره 3 بر روی یک قطعه واحد از  املاک و ملک مسکونی باشد صادق نیست)..

دیگر یادداشت های مفید :

سرمایه گذار موظف به حفظ سرمایه گذاری برای حداقل سه سال پس از کسب شهروندی قبرس ، به استثنای اموال مسکونی به ارزش حداقل 500.000 € است که نباید در هر نقطه در زمان دفع یا اگر دفع سرمایه توسط سرمایه گزار صورت گرفت باید جایگزین با اموال دیگری با قیمت خرید مساوی یا بالاتر از آن شود.

به طور خلاصه:

مزایای رقابتی استفاده از شهروندی قبرس:

 • سرمایه گذاری در انواع بخش های اقتصاد قبرس.
 • ترکیبی از سرمایه گذاری های مختلف موجود است.
 • سرمایه گذاری کم خطر در اقتصاد قبرس با پتانسیل بازده بالا
 • عدم نیاز دولت قبرس به دریافت کمک مالی.
 • مقدار سرمایه گذاری مورد نیاز معقول است (حداقل 2،5 میلیون یورو ).
 • طی شدن روند دریافت گذرنامه در عرض سه ماه.
 • عدم نیاز به اقامت در قبرس در هر برهه از زمان.
 • اعطای شهروندی قبرس تنها با یک دور ملاقات از قبرس.
 • به محض تکمیل فرم ها وتایید آن ها تاثیرات آن قابلیت اجرایی دارد.

مجوزهای مهاجرت

وزارت کشور کارآمد ترین روند اعطای مجوز مهاجرت به اتباع کشورهای ثالث  که قصد اقامت دائمی در قبرس را دارند به شرط انجام برخی از شاخص ها بیان نمود. فرم درخواست باید با یک سند و یا یک قرارداد فروش همراه باشد که باید به گروه زمین و نظرسنجی ، برای کسب یک خانه، آپارتمان و یا هر ساختمان دیگر واقع در قبرس، با ارزش بازار حداقل 300.000 € (به علاوه مالیات بر ارزش افزوده )ارائه شود. علاوه بر این، متقاضی باید سند پرداخت برای حداقل 200000 € (به علاوه مالیات بر ارزش افزوده )ارائه دهد.

انتقال اموال غیر منقول

هزینه نقل و انتقال اموال غیر منقول توسط گروه زمین و نظرسنجی به منظور انتقال مالکیت اموال به خریدار تعین شده است . هزینه قابل پرداخت پس از انتقال مالکیت است. خریدار مسئول پرداخت هزینه های انتقال است، به جز در صورت توافق بین خریدار و  فروشنده. نرخ مورد استفاده برای محاسبه هزینه های انتقال اموال غیر منقول در جدول 5 نشان داده شده.

هزینه انتقال برای اموالی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده اند قابل پرداخت نیست. درصورتی که هزینه های انتقال قابل پرداخت باشند، تا 50٪ کاهش می یابد در صورتی که انتقال مربوط به زمین و یا ساختمان باشد:

 1. از تاریخ صدور مجوز ساخت و ساز و برنامه ریزی ملک تنها یک بار به فروش رفته باشد.

II.            تاریخ انعقاد قرارداد فروش و تاریخ ارائه زمین به رجیستری منطقه از2  دسامبر 2011 تا 31 دسامبر 2016 باشد.

علاوه بر این، پس از اصلاح نظام مالیاتی در ماه جولای 2015 کاهش بیشتری در هزینه های انتقال در معاملات املاک و مستغلات ارائه گردید. به طور خاص:

الف) کاهش 50٪ درصدی هزینه های انتقال درمورد تمامی نقل و انتقلات صورت گرفته تا  تا 31 دسامبر 2016.

ب) هزینه نقل و انتقال قابل پرداخت در اموال غیر منقول از پدر و مادر به کودک  لغو گردید.

ج) هزینه قابل پرداخت در موارد تبادل غیر منقول اموال با ارزش برابر است ملغی می شود .

د) در موارد شرکت های خانوادگی، استرداد هزینه انتقال اموال پس از مدت پنج سال لغو گردید. درنتیجه  هزینه های انتقال  از شرکت خانوادگی به سهامداران لغو گردید. معافیت های  بالا و کاهش های اشاره شده  تا 31 دسامبر 2016 قابل اجرا است.

مالیات بر مستغلات

مالیات بر دارایی غیر منقول

مالیات بر دارایی غیر منقول بر تمام انواع اموال غیر منقول در قبرس اعمال می شود. این مالیات با استفاده از ضریب مالیات در ارزش ملک (بر اساس ارزش بازار در  1ژانویه 1980 ، تا سال 2015 ) برای هر صاحب ملک. صاحب به عنوان کسی تعریف می شود که حق دارد  به عنوان صاحب اموال غیر منقول ثبت نام شود خواه آن فرد صاحب آن اموال باشد و چه نباشد،با توجه به قانون، اموال غیر منقول شامل زمین، ساختمان ساخته شده بر روی زمین، درختان کاشته و یا رشدیافته بر روی زمین، امتیازات، حقوق استفاده ، هر گونه حقوق و مزایای مربوط به زمین و یا هر نوع آثار مرتبط، چاه ها، درب ها، مته، و غیره است.

نرخ مالیات براموال غیر منقول

این مالیات  بر ارزش اموال غیر منقول ،( تا سال 2015 محاسبه در بازار بر اساس ارزش در 1ژانویه 1980 بود ) متعلق به هر فرد در1  ژانویه  هر سال به صورت سالیانه اعمال می شود. صاحبان اموال غیر منقول با مجموع ارزش اموال غیر منقول (1 ژانویه 1980)با ارزش  بیش از 12.500 € در 1ژانویه هر سال، از مالیات بر اموال غیر منقول معاف هستند. صاحبان اموال غیر منقول با مجموع ارزش اموال غیر منقول12.501 € و بیش از آن  مشمول مالیات بر دارایی غیر منقول در ارزش کل اموال خود ،با توجه به جدول بالامی شوند. هر صاحب ملک با توجه به اموال غیر منقول اعلام شده ملزم به ارسال فرم مالیاتی به اداره مالیات است.

در سال 2015 تخفیف 20 ٪ برای پرداخت های به موقع که یا یپبه صورت آنلاین و یا در یک موسسه مالی  پرداخت می شوند درنظر گرفته شد و تخفیف 17،5 ٪ برای پرداخت به موقع  در دفاتر مالیاتی منطقه مربوطه تا 30 نوامبر 2015 .از سوی دیگر ، 10٪ جریمه بر اموال غیر منقول تعلق می گیرد چنانچه مالیات تا 31 دسامبر 2015 پرداخت نشده باشد.

علاوه بر این، تمام ارزیابی های بیش از 25،00 یورو به ازای هر فرد- معافیت کامل را دریافت می دارد و این ماده معافیت حدود 12 درصد از صاحبان اموال غیر منقول را شامل می شود. لازم به ذکر است که گروه زمین و نظرسنجی اقدام به انتشار ارزش املاک جدید بر اساس ارزش گذاری در 1ژانویه 2013  نموده است.

اصلاحات مالیاتی اموال غیر منقول تحت تفاهم نامه

با توجه به تفاهم نامه – مالیات اموال غیرمنقول اصلاح خواهد شد  و به خصوص در سه ماهه اول از سال 2016، مجلس نمایندگان به اتخاذ قوانین مربوطه برای مجموعه 2016 بر اساس عمومی ترین ارزش گذاری  برای تمام اموال غیر منقول پرداختند ( 1 ژانویه 2013 ).علاوه بر این، در همان دوره، مجلس نمایندگان به برنامه ریزی برای اتخاذ قوانین برای به روز رسانی اجباری ارزش املاک مزروعی برای حداکثر سه سال از 2018 به بعد پرداخت. به موازات، ارزیابی ارتباط پارامترهای مورد استفاده در مدل توده ارزیابی برای ارزش گذاری عمومی، بر اساس سه ماه ، ادامه خواهد یافت.

مالیات شهرداری

همچنین صاحبان اموال غیر منقول ملزم به پرداخت مالیات شهرداری (نرخ شهری) هستند. این مالیات سالانه است که به عنوان نتیجه وضع مالکیت در محدوده / مرزهای هر شهرداری ، با توجه به قانون درنظر گرفته شده. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، انتظار می رود که نرخ مالیات یکسانی در پاییز آینده به اجرا درآید و پس از آن تصویب مالیات شهرداری ملغی خواهد بود.

تعهدات مالک

در مواردی که ملک تقسیم شده است سهم هر فرد بر اساس مالکیت فیزیکی وی مشخص می شود. در مواردی که اموال غیر منقول توسعه داده شده است و یا به فروش رفته است اما سند مربوطه هنوز صادر نشده است و یا صادر شده اما انتقال مالکیت به صاحب جدید هنوز به اجرا درنیامده ، صاحب فعلی می تواند به مأمور مالیات بیانیه ای به همراه یک قرارداد فروش تا 31 مارس هر سال ارائه دهد. یکی از دلایل نیاز به ارائه چنین بیانیه ای امکان تغییر در بیانیه قبلی است که در آن مالک- فرم اشاره شده در بالا را به صورت  کامل  در تاریخ ذکر شده تسلیم می کند. تعهد پرداخت مالیات براموال غیر منقول به خریدار مربوطه، یا ذی نفع  منتقل می شود و کمیساریا باید به ارزیابی مالیات بر دارایی اموال غیرمنقول مربوطه به نام خریدار و یا ذینفع بپردازد.

در مواردی که  مالک فعلی موفق به ارائه فرم های مورد نیاز ذکر شده در بالا قبل از ضرب الاجل مربوطه نشود، او همچنان مسول پرداخت مالیات معوقه باقی می ماند. مقررات فوق تنها درصورتی به اجرا در نخواهد آمد که صدور سند عمدا توسط  صاحب فعلی به تعویق افتاده باشد و یا در مواردی که صاحب فعلی یک شخص حقوقی تحت انحلال است.

مالیات بر سود سرمایه

مالیات بر سود سرمایه به صورت 20 درصدی بر سود جاصل از فروش اموال غیر منقول واقع در قبرس اعمال می شود. بسته به نوع ملک در اختیار ، معافیت در تمام طول عمر قابل اجرا است. منافع حاصل از فروش اموال غیر منقول به شرح زیر است :

 1. در اختیار داشتن اموال : 17.086 € .
 2. در اختیار داشتن زمین های کشاورزی : 25.629 € .
 • در اختیار داشتن اقامت دائم : 85.430 €.

معافیت کامل از مالیات بر سود سرمایه درصورت فروش به یک فرد مستقل ، از اموال غیر منقول متشکل از زمین، و یا زمین ها یا یک ساختمان و یا ساختمان ها اعمال خواهد شد در صورتی که این زمین یا ساختمان از یک فرد مستقل به دست آورده شده باشد در دوره بین 16 ژوئیه 2015 و 31 دسامبر 2016. بدون در نظر گرفتن زمانی که ملک فروخته شده است در اصل کافی است که ملک در دوره فوق بدست آورده شده باشد و اگر چنین است، هیچ مالیات بر سود سرمایه قابل پرداخت نخواهد بود . معافیت به اموال غیر منقول که با خرید و یا به دست آوردن از طریق توافق خرید یا با اهدا / هدیه و یا از طریق تبادل بوده است تعلق نمی گیرد.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده

به طور کلی، مالیات بر ارزش افزوده در عرضه کالاها و خدمات در قبرس، و همچنین در کسب کالا و خدمات از تامین کنندگان خارج از قبرس است اعمال می شود. نرخ مالیات بر ارزش افزوده استاندارد فعلی 19٪ است.

همانطور که در قانون مالیات بر ارزش افزوده قبرس وجود دارد، خرید قطعه زمین  معاف از مالیات بر ارزش افزوده است . با این حال، خرید ساختمان و املاک مسکونی مشمول 19٪ مالیات بر ارزش افزوده است. با این حال، نرخ مالیات بر ارزش افزوده در خرید املاک مسکونی می تواند تا 5٪  کاهش یابد به شرطی که شرایط زیر را دارا باشد:

شرایط مربوط به استفاده

 • ملک مسکونی اولیه توسط ذینفع استفاده شده است و یا به عنوان محل اقامت اصلی و دائمی در نظر گرفته شده باشد.

شرایط مربوط به فرآیند

 • ذینفع باید یک اظهارنامه به مقامات مالیات بر ارزش افزوده قبرس برای صدور گواهینامه ارائه دهد.

شرایط در مورد فرد مناسب

شرایط زیر برای یک متقاضی ذینفع در نظر گرفته شده که باید رعایت شود:

 • حضور یک فرد از نظر فیزیکی (فرد حقیقی باشد).
 • در زمان تسلیم اظهارنامه ( بر روی یک فرم که به خصوص برای این منظور طراحی شده )، 18 سال سن داشته باشد.
 • شهروند از جمهوری قبرس و یا هر دولت دیگر باشد و یک عضو مقیم دائم در جمهوری قبرس باشد.

بیشتر شدن کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده

کاهش 5 درصد نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای شهروندان از کشورهای ثالث از 8 ژوئن 2012 ، در عرصه ساخت و ساز یا املاک مسکونی به شهروندان کشورهای ثالث (به عنوان مثال روسیه جمهوری ، آمریکا، چین ، و غیره) چنانچه منزل مسکونی به عنوان محل اقامت دائم متقاضی باشد.

شرایط در مورد اموال

 • فرم اجازه یا مجوز ساخت و ساز باید پس از 1 می 2004 ارائه شده باشد.
 • این مورد برای خرید و یا ساخت و ساز باید در نظر گرفته شود که بعد از خرید و یا ساخت و ساز مکان باید به عنوان محل دائمی و اصلی محل اقامت درنظر گرفته شود.
 • مساحت کل ملک نباید از 363 M2 تجاوز کند.
 • در موارد خانواده ها با بیش از 3 فرزند ، این منطقه برای هر کودک پس از فرزند سوم 15 M2افزایش می یابد.
 • کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده 5 درصد است که تنها در اولین 200 M2 استفاده می شود.

شرایط اصلی  برای استفاده از 5٪ مالیات بر ارزش افزوده برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا

 • ملک باید به عنوان محل اصلی و دائمی اقامت در جمهوری استفاده شود.
 • هیچ محدودیت زمانی برای شهروندان غیر اروپایی برای ماندن در جمهوری وجود ندارد بنابراین، نرخ مالیات بر ارزش افزوده ممکن است 5 درصد کاهش یابد حتی اگر خریدار غیر اروپایی تا 183 روز در قبرس نماند.
 • کاهش نرخ 5٪ نمی توانداعمال گردد اگر ملک برای سرمایه گذاری و یا اجاره و یا اهداف اقتصادی درنظرگرفته شود.

علاوه بر این، از 4دسامبر 2015 5٪ درصد کاهش برای بازسازی و تعمیرات خانه های خصوصی، که حداقل سه سال از اولین استفاده شان گذشته شده باشد و  نیز افرادی که خانه خود را به عنوان یک محل اقامت دائم استفاده می کنند در نظر گرفته شد. توجه داشته باشید که تا  که 3 دسامبر 2015 این کاهش نرخ تنها شامل خانه هایی است  که به عنوان ” محل اقامت اصلی و دائمی” مورد استفاده قرار می گیرد.

با حذف تعریف اقامت، در بند11، از عبارت ” اصلی و دائمی ” ، کاهش نرخ 5٪  شامل خانه هایی که صرفا برای تعطیلات مورد استفاده قرار می گیرند نیز می شود.

کاهش 5 درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده در کارهای انجام شده توسط لوله کشان، برق  کاران، نجاران ، نقاشان و کارگران ساختمانی اعمال می شود به شرط آنکه ارزش مواد و مصالح از پنجاه درصد (50 ٪ ) از کل ارزش بازسازی و یا تعمیر تجاوز نکند.

روشن است که تعریف محل اقامت  اموال ساختمانی متعدد( ساختمان های آپارتمانی )را شامل می شود. لازم به ذکر است که برای اینکه موارد فوق شامل کاهش 5 درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده گردد باید در محدوده انجام نوسازی و یا تعمیر محل اقامت خصوصی باشد.

تمبر مالیاتی

تمبر مالیاتی ابزار خاص مالیاتی است که در مورد اموال غیر منقول به کار برده می شود چه این اموال در داخل قبرس باشند و چه در خارج از قبرس. از یکم مارس 2013، تمبر برای مقادیر تا € 5.000 صفر درصد است ،  برای مقادیر  بین € 5.000 و 170.000 € 15 درصد است ، و برای مقادیر بیش از170000 €  2 درصد است، تمبر تا حداکثر 20.000 €  موجود است.

اصلاحات مصوبات مالیات

کلمات کلیدی: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.